Napjainkban a graffiti nem csak a falakon, de a kereskedelemben is jelen van. Rengeteg vállalkozás, sok-sok cég épít az urban művészetekre, és ennek köszönhetően megannyi márkát is kiépítettek már a writing köré. Ebből adódóan a választék mára hihetetlen nagy. Temérdek professzionális festék közül válogathat az ember, ha graffitizésre adja a fejét. Ma már nem csak azt kell figyelembe vennünk, hogy vajon a fekete fedi e a krómot. Ebben a cikkben néhány fontos infót és egy két hasznos tippet osztok meg veled a kannaválasztással kapcsolatban.
Ha graffiti shopban szerzed be a festéket a márka „szinte” mindegy, mindenképp egy jó minőségű spray áll majd a rendelkezésedre. (A hazai graffiti boltokról egy előző cikkemben olvashatsz.) Természetesen különbségek akadnak itt is. Léteznek prémium kategóriás termékek, amik nyilván magasabb árat képviselnek és vannak olcsóbb, de azért még mindig nagyon jól használható produktumok. Sok esetben csak a márka egy adott színe gyengébb minőségű. Tehát én azt javasolom mindenki a saját pénztárcájához lője be a márkaválasztást és inkább egyéb más dolgokra koncenrtáljon.
Ha nem csak úgy feltankolni mész egy boltba, hanem a fejedben már összeállt mit és hova szeretnél festeni, figyelembe kell venni néhány dolgot, amik megkönnyítik a munkádat. Pl legált vagy illegált szeretnél beadni. Alacsony, vagy magas nyomású festékre van e szükséged?
Ha ráérősebb, kidolgozottabb rajzot tervezel festeni szükséged lehet alacsony nyomású kannákra. Én általában azokból a kontúrszínekből szoktam alacsony nyomásút venni, melyekről tudom, hogy igen aprólékos részleteket tervezek velük megfesteni. Egy alacsony nyomású festék + skinny cap kombóval pengevékony vonalakat lehet húzni, anélkül hogy megfolyjon az. Ugyanakkor az összes színnek felesleges alacsony nyomásúnak lennie, mert a töltéshez nem a legjobb és teljesen felesleges is.
Ha streetre mész akkor viszont egyértelműen a magasnyomású kanna a megfelelő választás. 400-600, sőt 700 ml-es kiszerelésben is gondolkodhatsz. Ezeket általában rózsa cap-el együtt adják ami, bőven elég egy gyors rajzhoz, viszont ha úgy szeretnél dolgozni mint egy gép, az astro fat-el pillanatok alatt kitölthetsz egy méretes bombát. Magasnyomású 600-asoknál nem érdemes skinny-vel bajlódni, mert elég hamar eldugul.
A lényeg ennyi lenne. A többi már csak az extra. Léteznek fluoreszkáló festékek, vízbázisú festékek, transzparens festékek (stb), azonban ezekre igen ritkán van szükség. A shopokban beszerezhető akril bázisú kannák, mind magas pigment számú, jó fedőképességű spray-k.
Akad viszont egy két márka, ami szükség esetén szóba jöhet.
Azonban mi van akkor ha vidéki vagy, nincs időd kivárni a webshopos szállítást, és a környéken sehol egy graffiti bolt. Használható egy mezei festékboltban kapható kanna is? Nagyon kevés esetben. Az üzletek polcain található festék spray-k nagy általánosságban rossz minőségű, alacsony pigment számú, csekély fedőképességgel bíró festékek. Ez mellé társul még a hihetetlen drágaság. Viszont van hogy nincs mit tenni, és a szükség nagy úr. A Trinátot, OBI-t, Very Well-t és társait felejtsd is el, mert teljesen használhatatlanok.
Akad viszont egy két márka, amik szükség esetén szóba jöhetnek. A teljesség igénye nélkül néhány:
- Dupli Color (Egész jó minőségű, sok színnel. Jól bírja a cap-eket is. A sok festékboltos kanna közül a leghasználhatóbb!)
- PrintyPlus (Jó pigmentes festék)
- Rally (A krómja nagyjából használható, viszont sok kell belőle)
- Hit Color (Legtöbbször ez húzott ki a szarból. Obiba 2000 ft a 600ml)
- Maestro (Néhány színe egész jó. Régen népszerű volt graffitis körökben)
Ha valahonnan leesik egy két cheap kanna, azért ne hagyd veszni, mert valamire azért mindig jók. Very Well sárgával töltöttem már fel Squeezer-t és prizmával is húztam skiccet mikor cimborám ügyeskedett néhányat melóból.